Pojištění nemovitosti je základ, ale musíte vědět, jak na to

O významu některých pojistných produktů lze pochybovat, ale některá pojištění by měla být povinná. Platí to zejména o pojištění nemovitosti, které nabízí většina pojišťoven a lze si ho sjednat i online bez nutnosti návštěvy pobočky. Přestože se však na první pohled jeví jednoduše, ve skutečnosti může skrývat množství rizik a „háčků“. Především pak v souvislosti s některými pojmy a jejich výkladem.

Jakých chyb se lidé v souvislosti s pojištěním nemovitosti dopouští?

K nejčastějším nešvarům pojistných produktů patří nesprávně nastavená hodnota majetku, vysoká spoluúčast, ale také snaha o úsporu, což je chybou pojistníka. U pojištění nemovitosti ale záleží kvalitě pojistné smlouvy více než na nejnižší ceně.

Velkou chybou je záměna pojmů nemovitosti a domácnost. Přestože většina lidí ví, v čem jsou termíny rozdílné (nemovitost = stavba a její pevné součásti, domácnost = vybavení), někteří si sjednají pojištění nemovitosti v domnění, že chrání i vybavení. A naopak.

K dalšímu nemilému zjištění může dojít v souvislosti se záplavou a povodní. Opět nejde o jeden a ten samý pojem, ale o dva různé jevy. Většina produktů sice zahrnuje krytí obou rizik, ale přesto byste se o tom měli přesvědčit důkladným prostudováním podmínek.

Dále pak vodovodní škody. Mnozí lidé mají za to, že do nich spadá také přeteklá voda nebo rozbité akvárium. Tyto škody však musí být jmenovitě zahrnuty ve smlouvě, protože do kategorie vodovodních škod patří pouze ty, které vzniknou poruchou vodovodního zařízení.

Smlouvu uzavřete, jen pokud jí rozumíte

Spoustu důležitých informací najdete také v odpovědích na dotazy k pojištění nemovitosti.

Sjednáte-li si pojištění nemovitosti on-line, nezapomeňte si přečíst všechny body v pojistné smlouvě a seznamte se s výlukami. Nebude-li vám cokoliv jasné, nechte si dané pasáže vysvětlit

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Financování bydlení, Pojištění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.