Infrasauny: léčebný prostředek nebo marketingový podvod?

Infrasauny zažívají boom a mnohá wellness centra je dokonce upřednostňují před klasickými finskými saunami. Prý proto, že snižují krevní tlak a hladinu cukru v krvi, léčí záněty žil nebo pomáhají od bolesti svalů a kloubů. Co je na tom ale pravdy?

Na úvod troška fyziky: definice infračerveného záření

Infrasauny fungují na principu infračerveného záření, tj. záření o vlnové délce 0,76 μm – 1 mm. Je delší než světlo, ale kratší než mikrovlny. V praxi se s ním setkáváte denně – vydává ho totiž Slunce (neplést s UV zářením, které má naopak kratší vlnovou délku než světlo a je pro člověka škodlivé). Využívají ho také nemocnice v inkubátorech pro nedonošené děti.

Rozsah 0,76 μm– 1 mm je dost dlouhý, proto infračervené záření dělíme ještě na tři podkategorie – krátké, střední a dlouhé. Ve zkratkách IR-A, IR-B a IR-C.

Jak je to s levnými zářiči

Na trhu je k dostání spousta infrasaun s levnějšími zářiči, které vysílají pouze střední a dlouhé infračervené paprsky – IR-B a IR-C. Nic proti nim, rozhodně vám neublíží a příjemně se pod nimi ohřejete. To je ale všechno – na léčebné účinky zapomeňte.

Pokud chcete, aby vás infrasauna skutečně léčila, musíte si pořídit zařízení s kompletním infračerveným spektrem: IR-A + IR-B + IR-C. Jedině takové se dostane až 4 mm pod pokožku, až hluboko ke kloubům a svalovým vláknům, které prohřeje a zregeneruje.

Nezruinuje vás to

V Česku najdete zářiče s kompletním infračerveným spektrem např. v infrasaunách od společnosti SaunaSystem. Sice za ně malinko připlatíte, ale SaunaSystem nabízí i ekonomické varianty infrasaun (např. model ISM Classic), které vyjdou levněji.

V každém případě máte jistotu, že si domů nepořizujete jen nějaké „ohřívátko“. Dostáváte skutečnou infrasaunu, která léčí a má smysl. V případě infrasaun totiž víc než v kterémkoliv jiném oboru platí známé rčení „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“

Myslete na to, až si budete infrasaunu vybírat.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a byt, Interiér, Koupelny, Stavba, Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.