K čemu je dobrá Trombeho stěna?

Co nejlacinější vytápění vnitřních prostor je asi jedna z nejdůležitějších myšlenek při stavbě nového domu. Takzvanou Trombeho stěnu můžete vybudovat jak při stavbě nového bydlení, tak ji přistavět již k hotovému domu. Tato stále populárnější technologie v zimě ohřeje vnitřní prostor a v létě jej naopak zchladí.

Kde vznikla Trombeho stěna

V roce 1881 přišel Edward Morse s nápadem na ohřev vnitřku domů pomocí přístavby stěny se specifickými vlastnostmi. O pár let později ovšem s touto novou technologií začal více pracovat Felix Trombe. Tyto stěny stavěl především v místech, která byla daleko od civilizace, zejména potom v horských oblastech, kam nevedla elektřina. V současné době jsou Trombeho stěny sofistikovaná zařízení, která šetří energii.

V zimě hřeje

Ohřev vzduchu v interiéru díky sluneční energii. Tak lze jednoduše popsat princip Trombeho stěny. Funguje tak trochu jako skleník. Jde vlastně jen o stěnu s černým povrchem, která k sobě přitahuje sluneční paprsky a tím se zahřívá. Umisťuje se nejlépe na jižní stranu nemovitosti. Před touto stěnou je zpravidla umístěna ještě skleněná deska. Stěna (která je nejčastěji vyrobena z kamene, nebo cihel) pohlcuje světlo, ale teplo částečně absorbuje a částečně pouští do prostoru mezi stěnou a sklem. Průchodem se potom toto teplo dostává do místnosti. V noci, když slunce nesvítí, se místnost vyhřívá ze stěny, která teplo nashromáždila.

V létě chladí

Naopak v létě funguje Trombeho stěna opačně. Současné Trombeho stěny mají zároveň stínítka, která zabraňují průchodu slunečních paprsků na zeď. Skleněná stěna se otevírá a naopak se uzavírají průduchy ve stěně kamenné.

K čemu je?

V současnosti si můžete celé řešení koupit, podobně jako třeba solární panely. Trombeho stěny se mohou ovládat ručně, ale i elektricky. Jejich největší přínos je v tom, že šetří životní prostředí a zároveň i vaší peněženku.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dřevostavby, Dům a byt, Stavba, Vytápění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.